Urodziny w duchu pedagogiki Marii Montessori

Jednym z ważnych elementów w pedagogice Marii Montessori jest przygotowanie dzieci do udziału w życiu społecznym. Maria Montessori przywiązywała dużą uwagę do dbania o wspólnotę, zwracała uwagę na troskę o wspólne dobro i całą grupę oraz kładła nacisk na szacunek i wzajemne wsparcie. 

W placówkach montessoriańskich od samego początku oswajamy dzieci z zasadami dobrego i kulturalnego zachowania w kontaktach z innymi. Pozytywnych postaw uczymy poprzez wprowadzanie zasad witania się, pozdrawiania i żegnania, zachowania przy stole, nakrywania do stołu, dbania o materiały edukacyjne, książeczki i porządek w sali. Pokazujemy dzieciom jak można pięknie zachowywać się w różnych okolicznościach. 

Wprowadzeniu dziecka w kulturę bycia służy nasz rytuał urodzinowy wykorzystujący "Urodzinowe słoneczko"

Urodzinowe słoneczko pozwala dzieciom na zrozumienie koncepcji czasu oraz uświadomienie sobie czym jest rok. Słoneczko układamy na środku sali na wyznaczonym do tego celu dywaniku. Nauczycielka umieszcza na promieniach słoneczka nazwy miesięcy lub pór roku oraz zapala świeczkę symbolizująca ciepło Słońca oraz podkreślającą wyjątkowość tego dnia. Następnie, zaczynając od miesiąca urodzenia, dziecko okrąża słońce trzymając w ręku globus. Ta czynność świetnie prezentuje ruch Ziemi wokół Słońca.  Dziecko wędrując wokół Słońca wkłada do przygotowanych miseczek drewniane kuleczki symbolizujące kolejne miesiące w roku. W ten sposób poznaje pojęcie upływającego czasu. To jedne z ważniejszych edukacyjnych elementów wplecionych w obchody urodzin według metody Montessori. Wędrówce wokół Słońca towarzyszy piosenka śpiewana przez dzieci i opiekunki dziecięce. 

„Musi minąć cały jeden długi rok,
zanim Ziemia wokół Słońca zrobi krąg.
Jeden rok, długi rok,
cały jeden długi rok,
zanim Ziemia wokół Słońca zrobi krąg”

Najważniejszym i najbardziej lubianym elementem towarzyszącym celebracji urodzin jest odwoływanie się do ważniejszych etapów w życiu młodego człowieka.

Jak i po co to robimy?

Opowiadamy naszym solenizantom i całej grupie historię maluszka od momentu bycia w brzuchu mamy do czasu teraźniejszego. Oglądamy zdjęcia, opowiadamy o miłości rodziców i rodzeństwa, przyglądamy się zgromadzonym pamiątkom. Oglądamy paseczki ze szpitala, odbite rączki i stópki, małe kaftaniki i czapeczki. Hitem są malutkie buciki, których nie sposób  ubrać na tak dużą już stopę naszego solenizanta. Mówmy o pierwszym ząbku, pierwszych krokach i pierwszej wakacyjnej przygodzie lub jeździe na biegowym rowerku. Wspomnieniom towarzyszy śmiech, zdziwienie i ogromne zainteresowanie całej grupy.

Pokazanie historii dziecka pozwala ponownie oswoić pojęcie czasu i przyjrzeć się procesowi rozwoju człowieka. Oczywiście dla naszych maluchów wiele pojęć jest zupełnie nie zrozumiałych ale dzieci przyjmują zastaną rzeczywistość taką jaka jest i zapamiętują pozytywne emocje towarzyszące wydarzeniu. W dalszym procesie edukacji będzie im łatwiej zrozumieć pojęcia i zjawiska, bo one już zapiszą się w ich ciele i umyśle.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w urodzinowych rytuałach. Tym bardziej, że nie brakuje w nich wspólnego śpiewania "Sto lat", składania życzeń, wspólnego przygotowywania prezentu i owocowego poczęstunku. Często urodzinom towarzyszy "huczna" zabawa.

Przy okazji tego rytuału dzieci dowiadują się o zmianach zachodzących w życiu człowieka. Uczą się nazw miesięcy i ich kolejności występowania w roku. Towarzyszą temu też inne ćwiczenia jak np. składanie życzeń, przygotowanie prezentu czy uszanowanie, że tym razem świeczkę zdmuchuje solenizant.