May 18, 2018

February 26, 2018

Please reload

Ostatnie posty

W poszukiwaniu przestrzeni do zabawy i wypoczynku.

October 14, 2019

1/5
Please reload

Wyróżnione posty

I jeszcze trochę o nauce języka angielskiego w żłobku i przedszkolu – dlaczego warto?

October 25, 2017

Wiele lat temu zaproponowano mi, by w prowadzonym przeze mnie klubie dziecięcym rozpocząć naukę języka angielskiego. Zdziwiła mnie ta propozycja, a dodatkowo wydała mi się zupełnie bezsensowna. Po co niespełna rocznym dzieciom angielski? Jak taka nauka języka ma wyglądać? Czy jest sens wprowadzać angielskie słówka w momencie gdy dzieci nie znają jeszcze słów i  nie mówią w swoim ojczystym języku? Wiele pytań i wątpliwości, ale mimo to postanowiłam spróbować, zobaczyć jak taka nauka wygląda i zaprosiłam do współpracy nauczyciela pracującego metodą Musical Babies.

 

Moje pierwsze doświadczenia z tą formą nauki języka były niesamowite – dzieci oswajały się z językiem po prostu bawiąc się po angielsku. Wszystko odbywało się naturalnie tak samo jak w języku ojczystym. Okazało się, że dzieci intuicyjnie rozumieją wszystko, to co się wokół nich dzieje, czytają gesty i mimikę twarzy. Byłam zauroczona i zachwycona, a owy zachwyt trwa do dnia dzisiejszego.

 

Anna Rattenbury twórczyni wspomnianej metody pisze „kluczowe dla prawidłowej wymowy języka obcego jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie nauki tego języka. Tylko wówczas możliwe jest swobodne, naturalne brzmienie, tożsame z prawidłową wymową, przyjętą jako takową w danym kraju. Pamiętajmy, że w realiach polskiej szkoły, gdzie począwszy od I klasy podstawówki jakość nauczania języka angielskiego jest - nie boję się użyć słowa – fatalna i tylko dobrze ugruntowane umiejętności i prawidłowe wzorce bronią dziecko przed zaprzepaszczeniem całej wcześniejszej nauki. Takiemu dziecku żaden (proszę wybaczyć ostre słowa) niedouczony i niekompetentny nauczyciel nie wmówi, że w słowie vegetable są cztery sylaby, a w słowie apple jest dźwięk ”e”. I o to właśnie chodzi - aby uodpornić dziecko w przyszłości na wadliwy system edukacji językowej. Dlatego właśnie warto zacząć jak najwcześniej.”

 

Zgadzam się z panią Anią w 100%. Mam wrażenie, że tradycyjna (tak ją nazwę) edukacja językowa bardziej do języka zniechęca nić tego języka uczy. Trzeba znaleźć w sobie ogromne pokłady chęci i samozaparcia, by przebrnąć przez podręczniki, słówka i gramatykę, by po wielu latach mozolnej nauki nie stwierdzić, że nadal nic się nie umie i nie rozumie, a co najważniejsze, by nie stwierdzić, że nawet jak umiem, to boję się w angielskim języku rozmawiać. No może po dwóch kieliszkach… ale my tu o dzieciach a nie dorosłych.

 

Musical Babies przygotowuje dzieci do tej walki, bo daje im dobre wspomnienie, dobrą podstawę, osłuchanie i pokochanie języka obcego.

 

Musical Babies, to nie tylko zajęcia językowe, ale to również muzyka i rytm. To zarówno muzyka klasyczna, piosenka śpiewana oraz muzyka grana na instrumentach perkusyjnych. Muzyka towarzysząca angielskim słowom stymuluje pamięć, mowę i narządy ruchu, wpływa na zapamiętywanie i motywację, ponieważ tworzy przyjazną atmosferę, w której mogą w mózgu uwalniać się substancje odpowiedzialne za nasze pozytywne nastawienie do nauki. Muzyka łagodzi stan napięcia, koi nerwy, uspokaja, a tym samym sprzyja zapamiętywaniu. Dzięki muzyce maluszek na trwałe kojarzy język angielski z przyjemnością, bezpieczeństwem i dobrą zabawą.

 

 

A na koniec taki oto obrazek – na podłodze rozłożona mata z pięknym zoo, w ręce Marty piękne ilustracje ze zwierzętami – hipopotam, słoń, żyrafa, wkoło maty siedzą skupione i zaangażowane dwu, trzy, cztero, pięcio i sześciolatki. Wszyscy razem nazywają poszczególne zwierzęta i umieszczają je w zagrodach na macie. Po chwili zmiana klimatu – piosenka i zabawy w kole, ruch, rytm, muzyka. Uśmiech i zadowolenie na twarzy dzieciaków. A potem wyciszenie i uspokojenie. 

 

 

Tak wygląda lekcja angielskiego w balonikowym świecie.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Podążaj za nami
Wyszukaj wg tagów
Please reload

Archiwum
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Klub dziecięcy Balonik
  • Punkt przedszkolny Balonik

© 2023 by Art School. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now