May 18, 2018

February 26, 2018

Please reload

Ostatnie posty

W poszukiwaniu przestrzeni do zabawy i wypoczynku.

October 14, 2019

1/5
Please reload

Wyróżnione posty

Mamo po co mam uczyć się angielskiego? czyli historia o tym, jak przekonać przedszkolaki do nauki języków obcych.

October 25, 2017

Do przedszkola wpada pewna pani, z wielkimi torbami, rozwianym włosem i uśmiechem od ucha do ucha. To Anita Czerner – Lebedew jedna z naszych mam, a jednocześnie podróżniczka i antropolożka. Z wielkiej torby wyciąga pluszowe zwierzęta- miś koala, kangur, wombat, obok wykłada wielką mapę i… zabiera dzieci w daleką podróż do Australii. Tak rozpoczął się w balonikowym przedszkolu  wielki roczny projekt „Angielski w podróży”, który był naturalną odpowiedzią na zadane nam pytanie – po co i dlaczego uczyć się języka angielskiego.

 

Podróżując po świecie z koalą, kangurem i wombatem szukaliśmy odpowiedzi na pytanie w jakich językach porozumiewają się ludzie, co ich cieszy, fascynuje, jaki kolor skóry mają, jak się bawią, o czym marzą i dlaczego warto znać język angielski.

 

W Australii dzieci poznały tradycję Aborygenów rdzennej ludności tego kontynentu. Widziały piękne dzieła tradycyjnej kultury ludowej, doświadczyły aborygeńskiej sztuki wykonując piękne obrazy, poznały australijskie zwierzęta i owady.

Zwieńczeniem australijskiej przygody było spotkanie z trenerem siatkarskim - Markiem Lebedew, który jest rodowitym Australijczykiem, a przy okazji trenerem Jastrzębskiego Węgla i trenerem narodowej drużyny Australijskiej. Rozmawiał z nami o byciu w Polsce, o nauce języka polskiego, dlaczego chce się go nauczyć i dlaczego to jest takie trudne, a co najważniejsze przeprowadził dla naszych przedszkolaków prawdziwy siatkarski trening. Pan Mark przybliżył nam najważniejsze reguły gry w siatkówkę, pokazał jak składać ręce i jak przyjmować odpowiednie pozycje. Każdy miał szansę indywidualnie poćwiczyć z trenerem. Nasze dzieci odkryły w sobie ogromy potencjał, była zabawa! Oczywiście wszystko z językiem angielskim w tle :)

 

Pewnego dnia nasza antropolożka rozstawiła w Baloniku piękny parawan, zapaliła odpowiednie światła i przenosiła nas wszystkich w zaczarowany teatr cieni. To Indonezja z jej pięknymi tradycjami, barwami, muzyką i sztuką. Z wielkiego worka dzieci wyjęły wzorzyste indonezyjskie materiały i kolorowe tradycyjne stroje, by je pooglądać i przymierzać.

 

Japonia przywitała nas swoją narodową potrawą sushi – dzieci samodzielnie ją przygotowały i oczywiście smakowały. Ameryka to wizyta rodowitej Amerykanki p. Angel i rozmowy o tradycjach świątecznych, o różnicach w obyczajach, ale też o tym co nas łączy i co jest podobne w tym świątecznym czasie.

 

Wielkim wydarzeniem była wizyta Ediego Sancheza – kolumbijskiego muzyka i jazzmena. Przy dźwiękach gitary i rytmach tańców kolumbijskich dzieci odkrywały egzotykę tego niesamowitego kraju.

 

Uwieńczeniem projektu była wizyta w Muzeum Miejskim w Żorach, gdzie wspólnie ustaliśmy, że nauka języków obcych otwiera nam świat, pozwala zrozumieć kultury i tradycje, daje szansę na poznanie i zrozumienie. No i oczywiście ułatwia podróżowanie i komunikowanie się.

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Podążaj za nami
Wyszukaj wg tagów
Please reload

Archiwum
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Klub dziecięcy Balonik
  • Punkt przedszkolny Balonik

© 2023 by Art School. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now