May 18, 2018

February 26, 2018

Please reload

Ostatnie posty

W poszukiwaniu przestrzeni do zabawy i wypoczynku.

October 14, 2019

1/5
Please reload

Wyróżnione posty

Metoda projektów w przedszkolu, dlaczego warto tak pracować.

Pewnego dnia w naszym przedszkolu poruszyliśmy temat wyboru zawodów w przyszłości. Padło pytanie kim chciałbyś zostać, co chciałbyś robić? I tak narodził się pomysł, by odpowiedzieć na te pytania pracując metodą projektów.  

 

Metoda projektów to sposób by dziecko odgrywało w swoim procesie edukacyjnym istotną

i nadrzędną rolę, to próba wykorzystania zainteresowań i wzbudzenia inicjatywy wśród wychowanków. Polega ona na prowadzeniu pogłębionych badań, na określony temat, o dużej wartości poznawczej.

Najważniejsza sprawa – dziecko jest tutaj traktowane podmiotowo i jest partnerem aktywnym

w procesie uczenia się, a nie tylko biernym obserwatorem lub powielaczem wykonywanych zadań. Dziecko samo inicjuje, planuje, wykonuje pewne przedsięwzięcia, a następnie ocenia je i wyciąga wnioski. Nauczyciel pełni rolę wspierającą i wspomagającą, jest dyskretnym prowadzącym, wyzwala inicjatywę i nadzoruje całość.

 

W pierwszym etapie dzieci wybierają temat, który ich interesuje, ustalają co już wiedzą, a czego chciałyby się jeszcze dowiedzieć. Kolejnym krokiem powinno być stworzenie planu działań

i poszukanie odpowiedzi na pytania w jaki sposób i gdzie brakującą wiedzę można zdobyć. Proponowane są tu wyprawy badawcze, spotkania, rozmowy z ekspertami, fotogalerie i inne. Ostatnim etapem w omawianej metodzie jest podsumowanie zdobytej wiedzy. Często takim zwieńczeniem pracy dzieci jest wystawa, kronika, napisana  książka, album, prezentacja

lub przedstawienie.

 

Balonikowe dzieci postanowiły, że odpowiedzi na postawione pytania będą szukać u swoich rodziców i tak zrodził się pomysł zapraszania rodziców do przedszkola i opowiadania o ich zawodach i pasjach. Było spotkanie z tatą żołnierzem, tatą historykiem, nauczycielem, pilotem, mamą ogrodniczką, tatą akwarystą, górnikiem i wiele innych ciekawych spotkań.

Dzieci rozmawiały, zadawały pytania, oglądały przyniesione przez rodziców materiały.

Niektóre spotkania miały miejsce w terenie, w ogrodzie, na lotnisku.

 

Metoda projektu to sposób pracy, który dzieci uwielbiają ponieważ mają prawo decydowania, dokonują wyborów, formułują pytania i wyciągają wnioski.  Stają się odpowiedzialne za proces własnej edukacji, czują się ważne i potrzebne. W czasie pracy każde dziecko ma możliwość uwolnienia swoich talentów i pokazania mocnych stron, dzieci wzajemnie się uzupełniają, współpracują, dyskutują i każde z nich wnosi w projekt coś swojego.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Podążaj za nami
Wyszukaj wg tagów
Please reload

Archiwum
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Klub dziecięcy Balonik
  • Punkt przedszkolny Balonik

© 2023 by Art School. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now