May 18, 2018

February 26, 2018

Please reload

Ostatnie posty

W poszukiwaniu przestrzeni do zabawy i wypoczynku.

October 14, 2019

1/5
Please reload

Wyróżnione posty

Sensoplastyka® - spontaniczna zabawa dla małych i dużych

February 20, 2018

„Maaaaamo zrób zajęcia z sensoplastyki® w przedszkolu” – Wilhelm co najmniej raz w tygodniu  prosi mnie o „brudne” zajęcia.

 

„Ciociu to najlepsze zajęcia pod słońcem” – Gosia i Melania utaplane od stóp do głów w sensoplastycznych® miksturach.

 

Gdy na podłodze pojawia się gruba folia i kolorowe miski wszystkie dzieci wiedzą że za chwilę przeniesiemy się w krainę niesamowitej zabawy. Będziemy tworzyć własne dzieła, we własnym tempie, z własnych przez siebie dobranych materiałów. Beż pośpiechu, bez narzuconego wzoru i recepty. Każdy samodzielnie wg swojego własnego pomysłu. Nie będziemy oceniać, chwalić , nagradzać, pouczać. Wszystko jest zależne od nas samych i za wszystko my sami odpowiadamy, za wszystko ponosimy konsekwencje. Wlejemy za dużo wody… masa będzie bardziej ciekła, trudno, następnym razem spróbujemy inaczej. Ciekawe co się stanie gdy dolejemy oleju, sprawdź sam, zobacz, dotknij, posmakuj. Nie dam ci gotowego wzoru. Nikt ci go nie da.

 

Czy mogę dosypać mąki ziemniaczanej – chcesz dosypać mąki ziemniaczanej – tak – to zrób to – a ile – hmmm a ile uważasz ? Proces tworzenia należy do ciebie, nie do mnie.

 

Sensoplastyka® to autorskie pojęcie odnoszące się do działań plastycznych stymulujących wszystkie zmysły człowieka i wspierających rozwój kompetencji personalnych wszystkich uczestników. Twórczynią metody jest Izabela Anna Stefańska.

 

Wszystkie materiały używane w czasie zajęć są bezpieczne i „zjadalne”. Nie pojawiają się tu takie produkty jak mydło, pianka do golenia, gotowe farby, masy plastyczne typu ciastolina, plastelina itp. Wszystko co powstaje tworzone jest z produktów spożywczych. Uczestnicy wszystkie materiały plastyczne wykonują samodzielnie.

 

Bardzo ważnym elementem sensoplastyki® jest przemiana. Dzieci obserwują materiały sypkie, suche, następnie doświadczają jak owe suche zmienia się w mokre i lepkie, kleiste, jak materiał staje się miękki i nagle twardy. Doświadczają i zdobywają wiedzę na temat związków przyczynowo – skutkowych.

 

Opiekunowie biorący udział w zajęciach mają przestrzeń na to, by okazać swoim dzieciom zaufanie, szacunek, dać im pole do poznawania otaczającej przestrzeni, doświadczania zmieniających się elementów. Dzięki tym działaniom wzmacniają więź łączącą ich z dziećmi, budują poczucie bezpieczeństwa, dają prawo do bycia samodzielnym. Tym samym sprawiają, że dzieci zwiększają swoje poczucie bezpieczeństwa, poczucie wartości i zaufania.

 

W trakcie zajęć sensoplastycznch® wszyscy mali i duzi jesteśmy uczestnikami eksperymentu. Pozwalamy sobie na bycie obserwatorem i uczestnikiem procesu tworzenia.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Podążaj za nami
Wyszukaj wg tagów
Please reload

Archiwum
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Klub dziecięcy Balonik
  • Punkt przedszkolny Balonik

© 2023 by Art School. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now