May 18, 2018

February 26, 2018

Please reload

Ostatnie posty

W poszukiwaniu przestrzeni do zabawy i wypoczynku.

October 14, 2019

1/5
Please reload

Wyróżnione posty

Czy ryż może być materiałem plastycznym?

February 22, 2018

Sensoplastyka pozwala nam na zabawę każdym materiałem – jedyny warunek - tworzywo do zabawy musi być produktem spożywczym.

 

Jak przygotować salę?

 

Po pierwsze proponuję najpierw malarską folię cienką rozłożyć na maksymalnie dużej powierzchni, następnie folię malarską grubą (kupuję najgrubszą dostępną w sklepie ok. 11 zł) rozkładam na cienkiej. Warto folie przykleić taśmą do podłoża. W rogach foli ustawiam kosze na śmieci, ręczniki papierowe i chusteczki mokre. Pamiętajmy, że wszystko co zostaje, wyrzucamy do kosza.  Inaczej możemy zapchać sobie kanalizację, a tego przecież nie chcemy. Na foli ustawiam wszystkie materiały, które na danym warsztacie chcę dzieciom udostępnić oraz narzędzia do pracy – miski, tacki, kartki papieru, wałki, wałeczki, drewniane łyżki. Najczęściej wystarczają nam dłonie.

 

W tak przygotowanej sali możemy bawić się do woli – mieszać, ugniatać, wylewać, przelewać, budować po prostu bawić się.

 

Dzisiaj zaproponuję zabawy z ryżem.

 

Potrzebne materiały: ryż surowy lub ugotowany lub jeden i drugi, barwniki (ja używam barwników w proszku), ocet, odrobina wody.

 

Jeżeli pracujemy z dziećmi młodszymi proponuję przygotowanie kolorowego ryżu wcześniej. Jak to zrobić? Do miski z ryżem, wsypujemy odrobinę barwnika, odrobinę octu i mieszamy i już mamy kolorowy piękny materiał plastyczny. Jeżeli ryż gotujemy proponuję barwnik z octem dodać podczas gotowania.

Tak przygotowany ryż rozstawiamy w miskach w przygotowanej sali i pozwalamy na własne zabawy, doświadczenia i eksperymenty sobie i dzieciom. 

Ja w trakcie zajęć zwracałam uwagę na nazywanie kolorów. Pokazałam też dzieciom jak ryż biały zmienił nagle kolor na zielony. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem.  Zajęcia powinny przebiegać w radosnej atmosferze z akceptacją podejmowanych działań. Pamiętajmy jednak o zachowaniu granic. Jeżeli nie godzimy się na sypanie, obsypywanie, rzucanie to wyraźnie to komunikujmy dzieciom. Nie każdy jest gotowy na ryż we włosach.

Z ryżu powstają piękne kolorowe dywany sensoryczne, do deptania, dotykania, raczkowania i oczywiście zmieszania.

 

Jeżeli pracujemy z dziećmi starszymi proponuję dać dzieciom swobodę i pozwolić na samodzielne barwienie ryżu.  Ustawiam wtedy w przygotowanej sali torebki z ryżem,  ocet w dwóch plastikowych butelkach, wodę w pojemnikach lub butelkach oraz barwniki. Barwniki najlepiej odmierzyć i przygotować je w malutkich pojemniczkach. Tylko odrobinka wystarczy, by zabarwić kg ryżu, a dzieci mają tendencję do wsypywania całej zawartości naszego opakowania. Barwniki są dosyć drogie i często zastanawiamy się jak je oszczędnie dzieciom dawkować.

W trakcie zajęć dzieci eksperymentują z kolorami, a gdy mają do dyspozycji ryż suchy i ugotowany doświadczają różnych faktur. Często z ryżu powstają kolorowe mandale, a na końcu ryżowy magiczny pył.

 

Starszym dzieciom w trakcie zabawy podsuwam jeszcze przygotowane wcześniej masy solne. Na masach powstają ryżowe dywany, ryżowe kule, ostatnio nawet czołg. Dzieci zakopują się w ryżu i w masie – odbijają stopy i dłonie.  Godzina zabawy gwarantowana.

 

Gdy przewidujemy dłuższe zabawy możemy pozwolić na to by dzieci wykonały masy plastyczne samodzielnie. Wtedy na przygotowanej przestrzeni ustawiamy mąkę, wodę, sól, mąkę ziemniaczaną, olej, ryż i barwniki.

 

 

Nie ma gotowej recepty na masę. Każdy z nas tworzy swoją własną. Czasami się wymieniamy i doświadczamy lepkiej, twardej, suchej, miękkiej. Każda jest inna, każda jest niepowtarzalna, każda jest piękna.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Podążaj za nami
Wyszukaj wg tagów
Please reload

Archiwum
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Klub dziecięcy Balonik
  • Punkt przedszkolny Balonik

© 2023 by Art School. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now