May 18, 2018

February 26, 2018

Please reload

Ostatnie posty

W poszukiwaniu przestrzeni do zabawy i wypoczynku.

October 14, 2019

1/5
Please reload

Wyróżnione posty

Czy ryż może być materiałem plastycznym?

February 22, 2018

Sensoplastyka pozwala nam na zabawę każdym materiałem – jedyny warunek - tworzywo do zabawy musi być produktem spożywczym.

 

Jak przygotować salę?

 

Po pierwsze proponuję najpierw malarską folię cienką rozłożyć na maksymalnie dużej powierzchni, następnie folię malarską grubą (kupuję najgrubszą dostępną w sklepie ok. 11 zł) rozkładam na cienkiej. Warto folie przykleić taśmą do podłoża. W rogach foli ustawiam kosze na śmieci, ręczniki papierowe i chusteczki mokre. Pamiętajmy, że wszystko co zostaje, wyrzucamy do kosza.  Inaczej możemy zapchać sobie kanalizację, a tego przecież nie chcemy. Na foli ustawiam wszystkie materiały, które na danym warsztacie chcę dzieciom udostępnić oraz narzędzia do pracy – miski, tacki, kartki papieru, wałki, wałeczki, drewniane łyżki. Najczęściej wystarczają nam dłonie.

 

W tak przygotowanej sali możemy bawić się do woli – mieszać, ugniatać, wylewać, przelewać, budować po prostu bawić się.

 

Dzisiaj zaproponuję zabawy z ryżem.

 

Potrzebne materiały: ryż surowy lub ugotowany lub jeden i drugi, barwniki (ja używam barwników w proszku), ocet, odrobina wody.

 

Jeżeli pracujemy z dziećmi młodszymi proponuję przygotowanie kolorowego ryżu wcześniej. Jak to zrobić? Do miski z ryżem, wsypujemy odrobinę barwnika, odrobinę octu i mieszamy i już mamy kolorowy piękny materiał plastyczny. Jeżeli ryż gotujemy proponuję barwnik z octem dodać podczas gotowania.

Tak przygotowany ryż rozstawiamy w miskach w przygotowanej sali i pozwalamy na własne zabawy, doświadczenia i eksperymenty sobie i dzieciom. 

Ja w trakcie zajęć zwracałam uwagę na nazywanie kolorów. Pokazałam też dzieciom jak ryż biały zmienił nagle kolor na zielony. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem.  Zajęcia powinny przebiegać w radosnej atmosferze z akceptacją podejmowanych działań. Pamiętajmy jednak o zachowaniu granic. Jeżeli nie godzimy się na sypanie, obsypywanie, rzucanie to wyraźnie to komunikujmy dzieciom. Nie każdy jest gotowy na ryż we włosach.

Z ryżu powstają piękne kolorowe dywany sensoryczne, do deptania, dotykania, raczkowania i oczywiście zmieszania.

 

Jeżeli pracujemy z dziećmi starszymi proponuję dać dzieciom swobodę i pozwolić na samodzielne barwienie ryżu.  Ustawiam wtedy w przygotowanej sali torebki z ryżem,  ocet w dwóch plastikowych butelkach, wodę w pojemnikach lub butelkach oraz barwniki. Barwniki najlepiej odmierzyć i przygotować je w malutkich pojemniczkach. Tylko odrobinka wystarczy, by zabarwić kg ryżu, a dzieci mają tendencję do wsypywania całej zawartości naszego opakowania. Barwniki są dosyć drogie i często zastanawiamy się jak je oszczędnie dzieciom dawkować.

W trakcie zajęć dzieci eksperymentują z kolorami, a gdy mają do dyspozycji ryż suchy i ugotowany doświadczają różnych faktur. Często z ryżu powstają kolorowe mandale, a na końcu ryżowy magiczny pył.

 

Starszym dzieciom w trakcie zabawy podsuwam jeszcze przygotowane wcześniej masy solne. Na masach powstają ryżowe dywany, ryżowe kule, ostatnio nawet czołg. Dzieci zakopują się w ryżu i w masie – odbijają stopy i dłonie.  Godzina zabawy gwarantowana.

 

Gdy przewidujemy dłuższe zabawy możemy pozwolić na to by dzieci wykonały masy plastyczne samodzielnie. Wtedy na przygotowanej przestrzeni ustawiamy mąkę, wodę, sól, mąkę ziemniaczaną, olej, ryż i barwniki.

 

 

Nie ma gotowej recepty na masę. Każdy z nas tworzy swoją własną. Czasami się wymieniamy i doświadczamy lepkiej, twardej, suchej, miękkiej. Każda jest inna, każda jest niepowtarzalna, każda jest piękna.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Podążaj za nami