May 18, 2018

February 26, 2018

Please reload

Ostatnie posty

W poszukiwaniu przestrzeni do zabawy i wypoczynku.

October 14, 2019

1/5
Please reload

Wyróżnione posty

Dżungla Rodzica – porozumienie bez przemocy – czy warto?

February 22, 2018

„Dopóki nie zjesz wszystkiego z talerza, nie będziesz mógł się bawić” „ Ponieważ tak ładnie posprzątałeś pokój, pójdziemy na lody” Brzmi znajomo?

 

Podobnie jak wielu rodziców, bardzo długo stosowałam nagrody i kary, aby manipulować zachowaniem moich dzieci. Stosując nagrody i kary sprawiamy, że dziecko robi to, czego my chcemy.  Świadomie czy nieświadomie mamy ukryty motyw – dziecko, które otrzymało nagrodę następnym razem zachowa się tak, jak sobie życzę, bo będzie miało nadzieję, że znów zostanie nagrodzone. Podobnie jest z karą. Kiedy karzemy lub nagradzamy dzieci, skłaniamy je do robienia tego, czego od nich oczekujemy i w konsekwencji uniemożliwiamy im samodzielne odkrycie, jak chcą żyć.

 

Pewnie wszyscy martwimy się, kiedy nasze dzieci robią coś, czego nie pochwalamy. Wszyscy też jesteśmy zgodni, że bardzo ważne jest, żeby dzieci przestrzegały norm społecznych, bo jeśli tak nie będzie to nie będzie dobrze. Czasami bywa tak, że jest dla nas niewygodne, kiedy dzieci kontynuują nadal swoje działania. Czasami boimy się, że coś się zepsuje bądź stłucze. Marzymy o chwili spokoju i ciszy. Karzemy bądź nagradzamy dzieci aby sprawić, by dzieci przestały „być niegrzeczne”. Zapytacie co w tym złego? Rezultat może być taki, że dzieci podporządkują się do naszych oczekiwań, ale to nie będzie wypływało ze szczerej sprawienia nam radości lub z tego, że dziecko nie chce już „być niegrzeczne”, ale ze strachu, z poczucia winy i wstydu. Dzieci myślą, że to ich wina, że dorośli się gniewają, biorą więc na siebie uczucia i potrzeby innych ludzi. Czują wstyd, kiedy zrobią coś złego. Jeśli dziecko często słyszy, że jest leniwe, niezdarne, niewdzięczne, ślamazarne i jest za to karane, będzie czuło wstyd za to, kim jest i zacznie w siebie wątpić. Podobnie nagrody, też mogą prowadzić do  lęku, strachu i poczucia winy. Kiedy dziecko otrzyma nagrodę, ponieważ dorośli myślą, że jest w czymś dobre, może pomyśleć, że teraz musi sprostać ich wysokim oczekiwaniom. To powoduje, że zaczyna bać się porażki, obwinia się, kiedy mu się nie uda. Karząc to, co złe lub nagradzając to, co dobre skłaniamy dzieci do zachowywania się w określony sposób – taki jaki my chcemy.

Dzieci dokładnie to rozumieją i myślą, że kochamy je wtedy, gdy zachowują się tak, jak im każemy.

 

A przecież możemy okazać im, co sądzimy o ich czynach nie nagradzając i nie karząc tylko mówiąc, że niektóre zachowania szkodzą (np. ups, no to teraz obrus jest całkiem mokry) a inne polepszają (np. teraz całe mleko jest już w Twoim brzuszku). 

W ten sposób pokazujemy dziecku nasza bezwarunkową miłość i akceptację tego, kim jest.

 

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy cykl warsztatów w ramach projektu Dżungla Rodzica, na których w przyjaznej atmosferze porozmawiamy o tym co możemy zrobić by polepszyć nasze relacje z dziećmi. Co możemy sobie i dzieciom zaproponować zamiast kar i nagród.

 

 

 

Autorką artykułu oraz prowadzącą warsztaty jest Renata Gibas - mama dwójki dzieci, pedagog z 20-letnim stażem, trenerka i coach, która na co dzień wspiera dzieci i rodziców w budowaniu relacji opartej na założeniach Porozumienia bez Przemocy.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Podążaj za nami
Wyszukaj wg tagów
Please reload

Archiwum
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Klub dziecięcy Balonik
  • Punkt przedszkolny Balonik

© 2023 by Art School. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now