May 18, 2018

February 26, 2018

Please reload

Ostatnie posty

W poszukiwaniu przestrzeni do zabawy i wypoczynku.

October 14, 2019

1/5
Please reload

Wyróżnione posty

Makaronowy dywan – sensoplastyka® w praktyce.

March 5, 2018

„Zabawa pozwala dziecku nawiązać kontakt z codziennością, z sobą samym i ze światem. Przez nią przejawiają się jego skłonności, potencjał, a także głębokie wewnętrzne pragnienia. Swobodna zabawa daje dziecku głębokie poczucie spełnienia”. André Stern

 

Sensoplastyka to metoda zabawy wyzwalająca w dzieciach i dorosłych ogromne pokłady spontanicznej zabawy, daje przyzwolenie na tworzenie niczym nie skrępowane, na zabawę dającą poczucie mocy sprawczej, na głębokie doświadczanie siebie  i innych.

 

Czy makaron może być źródłem twórczej zabawy?

 

„(…)dzięki swemu geniuszowi dzieci zamieniają pierwszą lepszą pestkę jabłka w cenny klejnot. Dokonują tego z rozbrajającą powagą. Ta metamorfoza wychodzi od dziecka, z jego wnętrza. W związku z tym niemiłe emocje budzi laurka, na której kazano dziecku z okazji Dnia Matki zrobić ozdobę z suchych fasolek…” André Stern

 

Makaron postanowiłam przygotować sama, ponieważ do naszej sensoplastycznej zabawy zdecydowałam użyć makaronu ugotowanego.

Do zabawy nadają się makarony wszystkich rodzajów i kształtów. W mojej zabawie użyłam makaronu typu spageti.

 

Makaron można zabarwić na kilka sposobów.

 

W trakcie gotowania wystarczy dodać odrobinę barwnika spożywczego, octu, by uwydatnić barwę oraz oleju, by makaron się nie sklejał.

Można tez dodać barwnik do już ugotowanego makaronu i wymieszać z odrobiną octu. W tym wypadku dzieci mogą same barwić makaron, ale uwaga – spageti zmienia się w króciutkie niteczki.

 

Warto makaron przygotować w kilku wersjach twardości od twardego do całkiem rozgotowanego. Ciekawe doświadczenia sensoryczne – dotykowe.

 

Makaron w kilku barwach dałam dzieciom do zabawy, bez żadnej instrukcji, bez żadnego planu i konkretnego celu. Zabawa gwarantowana.

 

Kolorowe nitki stały się inspiracją do tworzenia niesamowitych dywanów, zamieniały się w pełzające robale, albo w piękne kolorowe włosy czy wąsy. Długie barwne nitki wzbudzały u dzieci zachwyt, o którym my dorośli już nie pamiętamy. W trakcie zabawy nie powstała żadna praca, laurka, czy plakat, nie było co wieszać na żłobkowych gazetkach. Powstała jednak wielka energia radości, emocji i wspólnego bycia razem. Zdecydowanie cenniejsza niż kolejna praca wg gotowego wzoru i szablonu, jednakowo nudna.

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Podążaj za nami
Wyszukaj wg tagów
Please reload

Archiwum
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Klub dziecięcy Balonik
  • Punkt przedszkolny Balonik

© 2023 by Art School. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now