May 18, 2018

February 26, 2018

Please reload

Ostatnie posty

W poszukiwaniu przestrzeni do zabawy i wypoczynku.

October 14, 2019

1/5
Please reload

Wyróżnione posty

Porozmawiajmy o emocjach.

March 16, 2018

Świadomość o towarzyszących nam emocjach może uczynić nas szczęśliwszymi i sprawić, że zdecydowanie lepiej będziemy sobie radzić ze wszystkimi problemami i zadaniami, jakie stawia przed nami życie.

Każdego z nas nasze własne dziecko jest w stanie od czasu do czasu wyprowadzić z równowagi. Wydaje się, że nasze dzieci dokładnie wiedzą, co mają mówić i robić, byśmy stracili panowanie nad sobą. Dla wielu rodziców największym wyzwaniem jest umiejętne radzenie sobie z własnymi negatywnymi emocjami. Gdybyśmy opanowali tę sztukę, wychowanie dzieci na pewno byłoby łatwiejsze. Spokój i opanowanie sprzyjają konstruktywnej rozmowie i poszukiwaniu rozwiązań. Koncentrujemy  się wtedy na tym, co nas łączy, a nie dzieli. Trudno jest jednak zachować jasność umysłu, gdy zalewa nas fala negatywnych emocji.

 

Co wywołuje emocje?

 

Jest wiele różnych teorii wyjaśniających genezę powstawania emocji. Można jednak uprościć temat i powiedzieć, że emocje między innymi wywoływane są przez bodźce zewnętrzne pochodzące ze środowiska, przez nasz temperament, nasze myśli, nasze oczekiwania, nasze doświadczenie i towarzyszący nam nastrój. Wszystkie emocje są jednakowo dobre: złość, radość, smutek, strach, euforia, nienawiść. Wszystkie, bez wyjątku, gdy są przyjęte, zaakceptowane i odpowiednio spożytkowane, stają się potężnym motywatorem do kreatywnego działania. Najważniejsza jest świadomość tego, co odczuwamy i umiejętne radzenie sobie z tym. Przecież każdą z emocji możemy wyrazić na różne sposoby. Jedne z nich będą bardziej adekwatne do sytuacji, inne mniej, jedne akceptowane przez świat zewnętrzny, inne odrzucane.

Rozpoznając własne emocje i ucząc się możliwych sposobów zarządzania nimi, dajemy sobie większą kontrolę nad własnym życiem. Nie zawsze możemy kontrolować emocje, ale możemy nauczyć się nimi zarządzać.

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie DŻUNGLI RODZICA, na którym pochylimy się nad naszymi rodzicielskimi emocjami, ich rozpoznawaniu i nazywaniu. Będzie się wiele działo 😊

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Podążaj za nami
Wyszukaj wg tagów
Please reload

Archiwum
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Klub dziecięcy Balonik
  • Punkt przedszkolny Balonik

© 2023 by Art School. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now
Radość